Spekulacja na walutach

Gry walutowe były zawsze domeną największych podmiotów. Handlowanie waluta było po prostu trudne i wymagało sporych środków, by w ogóle taka zabawa miała jakikolwiek sens.

W dzisiejszych czasach wygląda to już zdecydowanie inaczej, ponieważ internetowy kantor wymiany walut taki jak pluskantor.pl sprawia, że każda chętna osoba może z fotela w swoim domu kupować w zasadzie dowolne waluty i handlować nimi o każdej porze dnia i nocy. W ten sposób spekulowanie walutami stało się dostępne dla przysłowiowego Kowalskiego, ale warto mimo wszystko uważać.

Kantor online nie służy spekulacji

Na początku trzeba zaznaczyć, że kantor online nie jest miejscem stworzonym po to, by można było spekulować walutami. Serwisy te powstały dla ludzi, którzy z różnych powodów są zmuszeni do wymiany walut, ponieważ zarabia ją w walucie obcej, handlują z zagranicą lub mają kredyty denominowane w obcych pieniądzach.

Wszelkie kwestie związane z inwestycjami i spekulacją pojawiły się poniekąd przy okazji, ponieważ do tej pory dla takich kwestii największym problemem były zawsze bariery wejścia i wyjścia z rynku. Portale walutowe sprawiają, że bariery praktycznie przestają istnieć i dzięki temu dramatycznie rośnie dostępność oraz opłacalność wszystkich opcji inwestycyjnych. W żaden sposób jednak nie zmniejsza się ryzyko inwestycyjne.

Ryzyko inwestowania w waluty

Spekulowanie na walutach i inwestycje walutowe to ze względu na podkreślaną już wcześniej dostępność opcji coraz częściej wybierany sposób na lokowanie swoich oszczędności. Niestety, zazwyczaj robią to osoby, które o inwestycjach nie mają większego pojęcia i swoje inwestycje planują metoda chybił-trafił. W efekcie tego, jak szacują amerykańscy żurnaliści branżowi, aż 70% wszystkich osób inwestujących w waluty czekają większe lub mniejsze straty. W pozostałych 30% większość stanowić będą osoby, które wyjdą na zero.

Łatwość inwestowania nie oznacza bowiem, że waluty wyraźnie różnią się od innych dóbr inwestycyjnych. Większość z nich jest bardzo zmienna i czynniki wywołujące zmianę są trudne do przewidzenia.

Rynki walutowe faktycznie mogą przynosić wielkie zyski, ale zazwyczaj wymagana do tego jest odpowiednia skala działania. Przewidywalne zmiany są bowiem niewielki i chociaż jak najbardziej można na nich zarobić, w ujęciu procentowym będzie to zarobek niewielki i nawet dziesięć tysięcy złotych nie jest kwotą, która pozwalałaby realnie poprawić budżet domowy.

Dodaj komentarz